Címke: keresők

Megtalálják maguktól weboldalunkat a keresők?

Igen is, meg nem is… A komolyabb keresőkben a honlap pár hét után automatikusan megjelenik. A keresőrobotok járják az internetet és ha új honlapot találnak (egy másik linkről érkezve), annak a tartalmát begyűjtik adatbázisukba, majd kis idő után elérhetővé teszik a keresőknek.

Valóban ilyen egyszerű a történet?

Az indexelés a Google, a Bing és a legtöbb nagy kereső részéről automatikus, azonban szó szerint nem is garantálnak semmit, így azt sem, hogy mikor fog egy oldal bekerülni, sőt, azt sem, hogy valaha be fog kerülni minden honlap. (Idézet a Googletől: “Nem adunk minden elküldött URL-t az indexünkhöz, és nem tudjuk sem előre jelezni, sem garantálni, hogy mikor kerül sor az Ön URL-jére, illetve hogy egyáltalán sor kerül-e rá.”).”

Biztosítsuk be a bizonytalant!

Ezzel kapcsolatban idézet a Google-től:
“Érdemes webhelye oldalairól részletes Webhelytérképet készítenie, és azt elküldenie nekünk. A Webhelytérképek szolgáltatás egyszerű módot nyújt arra, hogy az összes URL-címét elhelyezze a Google indexében, és részletes jelentéseket kapjon arról, hogy oldalai hogyan jelennek meg a Google rendszerben. A Webhelytérképekkel automatikusan tájékoztathat bennünket aktuális oldalairól, valamint az oldalakon végzett frissítésekről. Vegye figyelembe, hogy a webhelytérkép elküldése nem jelent garanciát arra, hogy webhelyének összes oldalát indexeljük, illetve feltüntetjük keresési eredményeink között.”

  • Az internet más webhelyeiről szerezzünk minél több hivatkozást (linket)
  • Vegyük fel honlapunkat linkgyűjteményekbe, apróhirdetési oldalakra, cégadatbázisokba (hasonló célközönségű, de nem konkurens weboldalakra gondolok). A legjobb persze, ha maguktól vesznek fel minket…
  • Adjuk hozz URL-ünket  a Google-hoz, Bing-hez, …
  • Készítsük el robots.txt fájlunkat, hogy tudassuk a keresőkkel: mit szabad és mit nem indexelniük (ugyanezt az oldal fejrészében is megtehetjük, a megfelelő meta tegek segítségével)

Mindezek előtt…

Természetesen nem feledkezhetünk meg az oldalunk minőségéről sem: szabványos CSS, HTML és minőségi tartalom nélkül ne is küldjük be oldalunkat a keresőkhöz, hanem dolgozzunk még rajta! … de ennél jóval többet is tehetünk, olvassuk el a minőségi irányelveket és cselekedjünk (többek között) ezek szerint!

Fontos: a mennyiségnél fontosabb a minőség!

Új weboldal bevezetése a keresők számára

A domain név kiválasztása, majd beregisztrálása, a tárhelyszolgáltatás megrendelése, majd a honlap elkészítése (vagy ezek tetszőleges variációja) csak az első lépés. Mindezek után akkor számíthatunk az ismerősökön túl elsősorban látogatókra, ha a keresők is ráharapnak rátalálnak honlapunkra.

  • Nulladik lépésként oldalunk mindenképpen legyen keresőbarát, valamint a meta tegek is legyenek kitöltve
  • Első lépésként érdemes beregisztrálni a Webmester Eszközökbe, a Yahoo Site Explorerbe és a Microsoft Live Webmaster Centerbe, hogy lássuk, hányadán áll az oldalunk a keresők szemével
  • Készítsük el az oldal sitemapját (oldaltérképét) és azt adjuk meg a keresőszolgáltatások webmestereknek szóló oldalain (van egy jó ingyenes eszköz is, amellyel max. 500 oldalas honlap sitemapját lehet elkészíteni, de a Google is rendelkezésre bocsát egy Python szkriptet erre a célra)
  • Honlapunk legyen a belső linkek segítségével könnyen átjárható, hiszen a kereső robotok csak így tudják rendesen feltérképezni oldalainkat
  • Küld be oldaladat a Google, a Live és a Yahoo számára
  • Érdemes minél több oldalról a saját oldalunkra linket kérni, így pl.  beregisztrálni a világ több nagyobb katalógusába is, mint pl. az Open Directoryba, vagy a Yahoo katalógusba, vagy más egyéb linkkatalógusokba
  • Azonban nem árt odafigyelni! A linkspammel, rossz szomszédsággal (büntetett weboldalról, vagy weboldalra linkeléssel), a vásárolt linkekkel és a túlzásba vitt linkcserékkel vigyázni kell!

A legtöbb esetben az eredmény 1-2 napon belül már látható, azonban néha 2-3 hetet is várni kell. A feltérképezés gyakorisága sok tényezőn múlik, mint pl., az oldalra mutató linkek, vagy az URL-címben szereplő PHP paraméterek száma, az oldal felépítése, a beküldött sitemap megléte, stb.
Ha mindennel végeztük, nem árt utána is járni, hogy milyen sikerrel jártunk…

  • Legegyszerűbben úgy győződhetünk meg a Google segítségével, hogy honlapunk mely oldalai szerepelnek az indexben, ha rákeresünk a következő kifejezésre:    site:enoldalamcime.hu
  • Megnézheted, mely oldalak linkelnek a tiédre:  link:enoldalamcime.hu
  • Valamint további információkhoz is juthatsz:   info:enoldalamcime.hu
  • A cache tartalmát is megtekintheted, az oldaladra vonatkozólag:  cache:enoldalamcime.hu
  • Sőt, ha azt gyanítod, hogy visszaélnek tartalmaiddal, ellenőrizheted ezt a    related:enoldalamcime.hu, vagy a CopySpace segítségével
  • Természetesen a webmester eszközök is tájékoztatást nyújtanak az indexelés állapotáról
  • Érdemes néhány, az oldalunk szempontjából specifikus kulcsszóra rákereseni, hogy azok milyen helyezéssel és szerepelnek-e már az indexben

Másrészt számít a domain életkora is. Szóval, egy pár hetes domaintől azért ne várj rögtön első helyet a találati rangsoron. PageRank értéket is csak jóval az indulás után kapsz.